Fokus for projektet har været en fornyelse af Oslo Plads umiddelbart foran stationen. Arbejdet er nu så godt som afsluttet og det fejres torsdag d. 14. december.
Program for indvielsen
Fra tidlig morgen vil der - så længe lager haves - blive budt på croissanter til de rejsende. Den mere formelle del af arrangementet starter kl. 9.00, hvor HUR´s orkester spiller julemusik.
Derefter vil der være taler ved Mads Lebech, formand for HUR, og af Klaus Bondam, Teknik- og Miljøborgmester i Københavns Kommune. Til slut vil der være stand-up underholdning ved Sebastian Dorset.
Den nye Oslo Plads
Det er nu blevet mere sikkert for trafikanterne at færdes på Oslo Plads og nemmere at skifte mellem bus og tog.
Kørebanerne for cykler, busser og biler er blevet bedre adskilt, der er etableret flere fodgængerovergange, kantstenene er tilpasset kørestolsbrugere, og der er lagt ledelinjer for blinde
i fortovet.
Samtidig har det også været hensigten at skabe en smukkere og mere overskuelig plads.
Sidste terminalprojekt i denne omgang
Fornyelsen af Oslo Plads er finansieret af "Terminalprojektet". De givne økonomiske rammer for Termminalprojektet indebærer, at Østerport er det sidste projekt, der gennemføres i denne omgang.
"Terminalprojektet" er en fællesbetegnelse for en række projekter i hovedstadsområdet. Formålet med projekterne har været, at styrke den kollektive trafik ved funktionelle og arkitektoniske forbedringer af trafikterminalernes udformning.
Terminalprojektet startede i 1997 på initiativ af HUR, Banedanmark, DSB og DSB S-tog.
Siden da har de nævnte parter - fra sommeren 2003 suppleret med Trafikstyrelsen - i samarbejde med de berørte kommuner (i Østerports tilfælde Københavns Kommune) gennemført en lang række projekter.
Forbedret er bl.a. busterminalen på Bernstorffsgade (ved Hovedbanegården), og stationerne i Kokkedal, Valby og Buddinge.
Andreas Røhl 11.12 2006