Når det gælder private flyvepladser og helikopterflyvepladser, er der regler for, hvornår og hvordan de kan oprettes. Nu justeres rammerne for registrering og godkendelse.
Følgende bestemmelser revideres:
- BL 3-7, Bestemmelser om anmeldelse, registrering og afmelding af private flyvepladser, 3. udgave.
- BL 3-8, Bestemmelser om etablering drift og tekniske krav til helikopterflyvepladser, 4. udgave.
- BL 3-31, Bestemmelser om selvvalg af helikopterflyvepladser, 2. udgave.
Dertil indføres en ny BL’er:
- BL 3-14, Bestemmelser om etablering og drift af midlertidige helikopterflyvepladser, 1. udgave.
Høringsfristen for alle fire BL’er er sat til mandag den 7. april 2025.
BL 3-7 og BL 3-31 tilpasses, så det er tydeligere, hvornår det er nødvendigt med registrering og teknisk godkendelse af private flyvepladser og helikopterflyvepladser. For eksempel specificeres det, at et område skal anmeldes som privat flyveplads, hvis der udføres mere end otte operationer inden for 30 dage. Der indføres desuden et krav om, at operationer på selvvalgte helikopterflyvepladser skal anmeldes.
For BL 3-8 består ændringen primært i, at visse private helikopterflyvepladser i Grønland og på Færøerne undtages fra teknisk godkendelse, hvis de skal bruges til blandt andet forskning eller vedligeholdende af svært tilgængelige teleanlæg.
Den nye BL’er, BL 3-14, giver mulighed for, at godkendte operatører, AOC’er, kan blive godkendt til at etablere midlertidige helikopterflyvepladser uden først at indhente en teknisk godkendelse. Der vil dog stadig være krav om anmeldelsespligt, og de grundlæggende sikkerhedskrav skal fortsat være opfyldt.
Hvis BL’erne vedtages, træder de efter planen i kraft den 1. juli 2025.
Du finder det fulde høringsmateriale her på Høringsportalen.