Virk.dk-opdatering pr. 12. januar: nye felter og ny dokumentopdeling

09-01-2026

Kære flyvelæger

Som annonceret på Refresher-kurset i november 2025 bliver virk.dk opdateret. En af grundende til dette er at EASA er meget interesseret i årsager til bla. UNFIT meldinger i forhold til alder. Den opgørelse laver vi manuelt i dag og  optager meget af vores tid. Efter dette kan det ske automatisk.

Ændringerne skulle efter planen træde i kraft mandag den 12. januar kl. 10. I forbindelse med overgangen kan der forekomme nedetid i op til ca. én time.

Vi ved, at det bliver lidt anderledes end den nuværende løsning, men opsætningen er allerede afprøvet af nogle af jeres kollegaer, og den fungerede for dem. Vi håber, det er lige til for jer

Hvad er nyt?

  • Limitations: I skal fremover angive, hvilke limitations der gælder for den pågældende ansøger, hvis der er nogen (muligheden fro no limitations er der også)
  • FIT/UNFIT, Referred og Consultation er delt op: Der er nu mulighed for at indsende fx FIT referred, idet I vælger separat FIT/UNFIT og herefter angiver, om sagen kræver Referred eller Consultation. Det åbner mulighed at vi kan prioritere sagerne bedre.
  • UNFIT Suspension/Revocation: der er mulighed for at sende referred så vi kan se at der drejer sig om en sag hvor i mener der skal suspenseres eller tilbagekaldes. Igen så hjælper det os med at prioritere bedre.
  • Årsag til UNFIT: Når i f.eks melder UNFIT skal inden for de kendte sygdomskategorier (Disease category) vælge, hvilken årsag UNFIT-meldingen primært vedrører. Man kan vælge flere. Til gængæld slipper i for at udfylde ” Ref. to relevant paragraph(s) in regulation 1178/2011 or 2015/340”.
  • Expiry date of Medical Certificate or Medical Report og New evaluation date if TML udgår.  Det fremgår at jeres Medical Certificate hvis relevant.
  • AME-forslag til løsning: Hvis I f.eks. indsender en referred/consultation-sag – eksempelvis FIT/referred), skal I angive, om I mener, den bør godkendes med eller uden limitations, eller om det er en sag hvor i mener at en limitation  bør fjernes. I får derefter mulighed for at skrive, hvilke limitations I tænker, der bør påsættes eller fjernes.
  • Dokumenter – ny opdeling (se nedenfor)

 

I sektionen Documents er der nu flere kategorier, og dokumenter skal uploades i den kategori, de hører til.

I behøver således ikke at navngive filerne – navngivning sker automatisk, når dokumentet uploades under den rigtige kategori. Det er også muligt at uploade flere dokumenter i samme kategori, hvis I har flere seperate hospitalsjournaler eller specialist-/psykolograpporter etc.

Dokumentkategorierne er:

  • Medical Certificate
  • Identification Papers
  • General Practitioner record
  • Applications/Examinations form incl. paraclinical results by AME
  • AME journal /Notes /recommendations/ justification
  • Overview from Sundhed.dk
  • Hospitals Records
  • Medication list (eg. from FMK printout)
  • Specialist/Psychologist journal /other relevant documentation.

Medical evaluation summary-feltet, som nu hedder AME Comments, tillader mindre tekst, og I vil derfor ikke have mulighed for at skrive jeres indstilling, medmindre den er meget kort (maks. 300 anslag). Det skyldes, at feltet kan være vanskeligt at læse i vores system og derfor let kan overses.

Anvend/upload derfor jeres egne journalnotater, eller brug det opdaterede Assessment Decision-skema, som I kan finde på vores hjemmeside her . En kopi af skemaet kan med fordel også udleveres til ansøger, fx hvis der meldes UNFIT. Så har kommercielle flight crew noget, de kan anvende over for deres arbejdsgiver.

Det vil også fremgå af den autogenererede besked, som sendes via Digital Post til ansøger (se eksempel nedenfor). Herved vil ansøger også kende sagsnummeret.

Eksempel på besked, der sendes via Digital Post til ansøger, når I indsender den færdige anmeldelse

 

Hvis I oplever fejl i systemet, kan I sende en fejlmelding til medical@trafikstyrelsen.dk (gerne med screenshot, kort beskrivelse, tidspunkt og hvilken indberetningstype det drejer sig om). Så sender vi den videre til vores IT afdeling.

Vi håber på forståelse for disse ændringer, men tror I hurtigt finder en rytme i det.

Medical Team

Senest opdateret 09-01-2026